Hipostezky vracejí koně do krajiny

2. 01. 2012 - Články -> Aktuality

(Přepis článku z Českobudějovického deníku.cz)

Milovníci koňských hřív a cválání krajinou si přijdou letos na své ještě víc než dosud. Trasy hipostezek v jižních Čechách se totiž rozšiřují ze stávajících čtyř stovek kilometrů o dalších tři sta.

„Realizace projektu nazvaného Rozvoj sítě hipostezek vyjde na čtyři miliony korun,” uvedl Josef Bláhovec, předseda sdružení Chance in nature, který se budováním hipostezek dlouhodobě zabývá.

„Celý projekt, který je spolufinancován Evropskou unií a Jihočeským krajem, bude dokončen v červnu.”

Parkem v sedle

Nové hipostezky jsou v přírodě velmi dobře značeny a doplněny informačními cedulemi s přehlednými mapami.

„Značení nových stezek je už za námi,” říká Terezie Daňková z Ranče a penzionu U starýho kance v Hoslovicích na Strakonicku.

Trasy pro jezdce poznáte v přírodě podle cedulek vypadajících jako japonská vlajka je na nich červené kolečko v bílém čtverci.

Nejdůležitější stezky jsou červené, pak následují modré, zelené, odbočky a místní okruhy jsou značeny žlutě.

„Vytyčili jsme optimální trasy. Zhruba jedna třetina majitelů pozemků ale odmítla, tak jsme museli trasy prodloužit. Vynikající spolupráce byla například s Povodním Vltavy, devět kilometrů nám povolila správa šumavského parku .”

Nová šumavská hipostezka vede z Nové Pece na Ovesnou, Kocovu Pilu a Zadní Zvonkovou až do Raškova.

„Souhlas s vyznačením jezdecké turistické trasy jsme vydali, protože nemáme nic proti hipostezkám na území parku,” říká mluvčí parku Pavel Pechoušek.

„Pokud ovšem nevedou přes prioritní a podmáčené biotopy, kde žijí zvláště chráněné druhy živočichů a kde by pohyb koní mohl život živočichů nežádoucím způsobem narušit. Zřízení trasy by vtom případě nemuseli povolit naši odborní pracovníci.”

Součástí projektu je vybudování dvaceti nových odpočívadel.

Tvoří je kruhová ohrada, přístřešek a úvaziště pro koně nebo přístřešek s posezením pro jezdce. Tam si bude moci odpočinout po cestování kůň i jezdec.

Jedna z dvaceti zastávek vznikne i v Malenicích u Volyně na Strakonicku. „Vznik hipostezek a odpočívadel vítám,” prozrazuje čtyřiadvacetiletá Tereza Třeštíková.

„My koňáci jsme komunita, která se ráda setkává. Když se vybuduje další místo, kam se všichni vejdou, je to fajn. Mnohdy jsou na rančích malé stáje jen pro domácí koně a další se tam už nevejdou. Teď tedy vzniknou místa, aby se všichni vešli.”

Smutný ohradník

Tereza Třeštíková, která dokončuje studium na vysoké škole, si pochvaluje rozvinutou jihočeskou síť hipostezek.

„Kůň do krajiny patří. Kolikrát se mi ale stalo, že jsme jeli, a najednou nás zastavil ohradník. Hipostezky jsou jistotou, že na žádný ohradník nenarazíte.”

Síť značených cest pro okované poutníky podporuje i vedení kraje. „Jsme turistickým regionem, protkaným cyklostezkami i trasami pro běžkaře. Kraj navštěvují ročně statisíce lidí z ostatních částí země i ze zahraničí. Je dobré, že chceme rozšířit i hipostezky a umožnit vyžití i dalším zájemcům o sportování a zdravý způsob života,” říká hejtman Jiří Zimola.

„I v této oblasti chceme být o několik koňských délek před před ostatními,” usmívá se jihočeský hejtman.

Jeho slova potvrzuje i vicehejtman František Štangl. „Žijeme v přetechnizovaném světě, a lidé touží po návratu k přírodě. Proto si pořizují psy nebo koně, se kterými tráví volný čas. Jízda na koni je navíc ekologickou dopravou, protože se jezdí na seno a oves,” zdůrazňuje s úsměvem.

Mapa jižních Čech s vyznačenými trasami a stanicemi nebo zastaveními obsahuje celkem 139 míst. Lidé se mohou vypravit na cestu s vlastními koňmi, nebo si je půjčit.

Cvalem přes čáru

Mezi vlídná místa patří i Farma Helena v Brandlíně u Tučap na Táborsku.

„Několikrát to roka k nám přijede skupina lidí na koních,” potvrzuje majitelka farmy a penzionu Helena Suková.

„Někteří u nás přespí, jiní si jenom odpočinou, dají koňům pít, opečou si buřty a zase jednou dál. Když sem někdo přijede a chce se projet, koně mu ráda půjčím, ale musí umět aspoň trochu jezdit. Vždy je ale doprovázím, nepouštím je sama. Jezdíme třeba na Choustník,” dodává Helena Suková.

Výhledovým cílem nadšených tvůrců hipostezek je i rozšíření síťě přes hranice.

„Zatím se nám podařilo navázat na hipostezky v Rakousku přes přechod v Novohradských horách,” prozrazuje Terezie Daňková.

„I sousedé z Německa a Rakouska by byli rádi, kdyby se trasy navzájem spojily a oni mohli jet až k nám. Na koni denně ujedete čtyřicet kilometrů, takže za pár dní projedete vše. Proto toužíte jinam.I já bych ráda vyjela na koni do Bavorska nebo Rakouska,” dodává Terezie Daňková.

Více najdete na stránkách www.jihoceskehipostezky.cz

Terezie Daňková (vpravo) se stará o jihočeské jezdecké stezky a Ing. Martina Neubauerová (vlevo) - koordinátor projektu. Autor foto: Deník/Radek Gális