Kůň 2013 - 2. tiková zpráva

8. 09. 2013 - Články -> Aktuality

K výstavě Kůň 2013 a otevření nové výstavní haly C

Nová výstavní hala


Projekt byl pojmenován „Dostavba kryté výstavní plochy výstaviště v Lysé nad Labem. Jedná se o navýšení ploch areálu výstaviště o necelých 10 000 m2, které výstaviště v Lysé nad Labem zakoupilo po bývalé továrně v těsném sousedství na západní straně areálu (vlevo od nákladové brány). Stávající kapacita areálu byla 15 000 m2 venkovních výstavních ploch a 5 100 m2 vnitřních výstavních ploch. Po slavnostním otevření při výstavě Kůň 2013 se vnitřní plochy navýší na 9 500 m2 a ke stávajícím 70 parkovacím místům uvnitř areálu přibyde dalších 125 míst, určených pro vystavovatele i veřejnost. Venkovní výstavní plocha zůstane stejná.

Vnitřní vybavení nové výstavní haly poskytne vystavovatelům a návštěvníkům čistý výstavní prostor o rozloze 4 000 m2, vstupní hala nabídne možnosti občerstvení v restauraci, nové sociální zázemí a severní část haly poskytne na ploše 288 m2zázemí pro jednání vystavovatelů, popřípadě přednášky ve zvýšeném patře s pohledem do výstavní haly. Výstavní hala bude plně vytápěná a klimatizovaná s odhlučněným stropem, tudíž nabídne nové možnosti pro pořadatele ve využití pro koncerty, festivaly, možnosti natáčení reklamních a filmových produkcí a jiných sportovních či kulturních akcí. Opláštění je provedeno z minerálních panelů 100 mm, které jsou upevněny na ocelovou konstrukci. Půdorysný rozměr haly je 48 x 84 metrů a světlá výška 8 metrů. Předpokládaná konečná cena projektu je 50 000 000 korun.

Kůň 2013(20. – 22. 9. 2013)

Při výstavě Kůň 2013 se představí 150 koní všech plemen chovaných v naší republice, proběhne VII. Národní šampionát mladých klisen plemene hafling, IX. Národní šampionát shetlandských pony (spojený s výstavou ostatních mountain a moorland pony) i jedno z kol IV. ročníku Vozatajského poháru Svazu chovatelů českého sportovního ponyho.

Doprovodný program:

Během výstavy čeká návštěvníky bohatý doprovodný program a to včetně večerní koňské galashow.

Pátek: 10:00 - slavnostní zahájení výstavy a otevření nové haly

Předání ocenění Osobnost výstavy - fotograf Pavel Diaz

11:00 - chovatelská přehlídka (hala C)

14:00 - vyhlášení internetové ankety Nejkrásnější kůň

14:30 - 17.00 odpolední program (hala C)

19:30 - večerní koňská galashow (generálka, hala C)

Sobota: 10:00 - chovatelská přehlídka (hala C)

12:30 –IV. Ročník vozatajského poháru (hala C)

14:00 - odpolední program1. část (hala C)

14.00 - Národní šampionát - hafling (otevřené předvadiště)

15:00 - vyhlášení Kůň výstavy 2013, kategorie koně a pony

15:30 - odpolední program2. část (hala C)

19:30 - večerní koňská galashow(hala C)

Neděle: 10:00 - chovatelská přehlídka (hala C)

13:30 - sympaťák výstavy (hala C)

14:00 - odpolední program (hala C)

14.00 - IX. Národní šampionát - shetlandpony (otevřené předvadiště)

18:00 - oficiální zakončení výstavy

Tento doprovodný program je předběžný a může se měnit!!!

Večerní galashow

Proběhne v pátek generální zkouškou pro vystavovatele a v sobotu hlavním programem vždy od 19:30 hodin. Podrobný program večerní show bude zveřejněn na www.vll.cz, ale její název „Svět příběhů a legend“ napovídá, že půjde především o ukázky práce s koňmi zaměřené na dětské publikum. Ochutnávkou mohou být například tato čísla:

 • Baroko - Lovecké hry
 • Svět pohádek
 • přirozená komunikace se 3 koňmi
 • Ohňová show - Barokní společnost
 • Malovaný kůň
 • AchaltekéNebeští koně
 • Kůň Kinský– Oktavián Kinský a Lata Brandis + parforsní skupina
 • Španělská imprese – Starokladrubský vraník

Flerjarmark „U koní“ poprvé v Lysé

Co spojuje umělce a řemeslníky s výstavou Kůň v Lysé nad Labem? Samozřejmě koně. Autoři - členové sdružení „Koně všemi smysly“, kteří vám letos premiérově přivezou na výstavu ukázky řemesel, dílničky pro děti a samozřejmě i své rukodělné výrobky, jsou totiž sami chovatelé, majitelé koní či alespoň příležitostní jezdci. Proto je kůň stěžejním motivem jejich tvorby. A protože se všichni sešli na známém českém hand-made webu Fler.cz, rozhodli se uspořádat také svůj první Flerjarmark.

Výrobky s lidským dotekem

Na Flerjarmarku si můžete zakoupit rozmanitý sortiment, který je ovšem ve všech případech ručně vyráběný. Najdete zde jedinečné kousky od uměleckých předmětů typu ryté sklo, cínové a kovářské výrobky, přes šperky a oděvní doplňky k fotografii a malbě a od bytových doplňků a polštářků až po například ruční výrobu jezdeckých potřeb z kůže a krásných a především zdravých hraček pro děti.

Většina z autorů bude přímo na místě svou práci také předvádět, můžete jim tedy nakukovat pod ruce, popovídat si o radostech ruční výroby či o možnostech výroby na zakázku.

Upozorňujeme, že přímo ve výstavní hale budeme mít i mistra kovářského s výhní a také průběžné volné besedy o práci chladnokrevných koní v lesích a na hospodářstvích. Zajištěna je tedy určitě zábava i pro vaše muže a dědečky :-)

Workshopy a dílničky pro děti

Aby se nám na jarmarku nenudily ani děti, přichystali jsme pro ně několik možností, jak se zabavit:

 • hrnčířská dílnička (děti si budou moci vymodelovat koníka a odnést si ho domů na výpal)
 • dřevěná dílnička (figurky a domečky, které jsou nejprve omalovánkou a poté stavebnicí)
 • práce s cínovými odlitky a tiffany technikou
 • volný malířský koutek
 • a máte-li větší a hodné děti, možná je mistr kovářský nechá bouchnout kladivem :-)

Výstava

Nebylo by to sdružení Koně všemi smysly, aby zde chyběla výstava. I ta je pro vás připravená, a to tak, aby vkusně doplnila o expozici historických kočárových postrojů ze soukromé sbírky pana Doubka. Velkoformátovou tvorbu zde představí výtvarnice paní Hana Pavlátová a Lucie Filimonová a netradičně v černobílém pojetí také fotografka Helena Görnerová, která se specializuje na chladnokrevné koně.

Doprovodný program i obsah se nám stále rozrůstá, proto se určitě ještě vrátíme s upřesněním. Již nyní vám také můžeme prozradit, že Flerjarmark bude sousedit s internetovou kavárnou ,kterou bude moci využít široká veřejnost a to nejen u připravených PC, ale i se svým mobilním zařízením (mobil, tablet…)